úterý 27. prosince 2016

Čtení do mrazivých dnů (část druhá)


Krásný povánoční večer moji milí čtenáři. Jsem tu zpět s tipy  na knihy pro dlouhé mrazivé večery (a teď, když máme pár volných dní tak i pro ně). Všechny knihy, o kterých se zmíním, jsem letos přečetla. Některé jsou novější a pro některé budete muset zřejmě do knihovny. Předem bych Vás ráda upozornila, že se jedná o takové ty „knihy o ničem“ ty mám totiž nejraději. Jestli Vás zajímá vzdělávací, motivační nebo dokonce naučná literatura tak se budete muset porozhlédnout někde jinde.

Do článku chci přidat také citace a pasáže z knih, které se mi nějakým způsobem zalíbily anebo se mě dotkly, proto musím článek rozdělit na více částí. Pokud jste nestihli první část, kde jsem se věnovala Twilight sáze, naleznete ji na tomto odkazu (klik).


Tentokrát jsem si pro Vás připravila tři knihy od českých spisovatelů. Jdeme na to.


Nádherná rána
Příběhy ze života manažerů
Monika Pavlíčková (Management Press, s. r. o., 2006)Knihu bych označila jako životopisný román z prostředí byznysu. Pomocí obyčejných příběhů, několika více či méně úspěšných podnikatelů a jejich rodin, je čtenářům otevřen podnikatelský svět se všemi jeho dobrými či špatnými aspekty.

Kniha vychází ze zkušeností autorky, která v oboru sama úspěšně působila.

V poutavých příbězích jsou zakomponované také fakta, pravidla chování a různé prvky k zamyšlení, které jsou čtenáři podávány tak jemně, že ho nakonec pobaví.


P.S.
Aňa Geislerová (Euromedia Group - Ikar, 2015)Aňu jako herečku mám velmi ráda, mým nejoblíbenějším filmem ve kterém účinkovala se zřejmě navždy stala Kráska v nesnázích. Samozřejmě, najdou se i filmy, které bych raději neviděla, ale na ty jako na všechno špatné si už vzpomínám jen matně. O tom, že paní Geislerová není jen dobrá herečka, ale také sympatický člověk jsem nikdy nepochybovala. O to víc mě zajímalo, jak se zhostila role spisovatelky a proto jsem se začetla do její první knihy s názvem P.S.

Kniha je jakýsi soupis povídek, které byly napsány pro časopis Elle. Možná pokud by byly povídky čteny s časovým rozestupem a jednotlivě, dojem z nich mohl být jiný. Ale číst všechny v časovém sledu po sobě pro mě bylo spíše trestem. Při čtení jsem měla pocit, že věty a někdy i slova za sebou nedávají žádný smysl a autorka často uvažuje nad nesmrtelnosti brouka. Navíc určité věty a slova se dost často opakují a proto mi přišlo, že určité pasáže čtu znovu a znovu.

Nuda, i když se v knize najdou světlé momenty, většinou jsem se při čtení nudila.

Možná, pokud bych si denně přečetla jednu povídku u kávy neměla by na mě kniha tak negativní vliv, jako, když jsem ji přečetla naráz.

Pravdou je, že mojí kamarádce se kniha líbila ale pro mě je psána nepoutavě a nezajímavě.

Na knize si cením krásného obalu a ještě hezčích ilustrací, ale kvůli tomu ji nemusím mít v knihovně.


Citace z knihy:

Ke konci července se dostavil pocit, že podzim už se blíží a je potřeba si odpočinout, lehnout si a snít o tom, co všechno udělám, až se mi bude chtít a den začne líp než ten dnešní (strana 115) – Takový pocit mám dost často a myslím, že to znáte i Vy J

Moc krátký na to, abychom uvěřili, že láska znamená potkat kluka, mít svatbu, byt a dvě děti. Spokojit se s tím, že budeme nosit kapsáče, mikinu a bundu a nakupovat výhodně… kdo by se obtěžoval s hledáním vlastních snů, když můžeme všichni snít o jedné kabelce, o jednom autě a velkém dlouhém, neuspokojivém životě. (kapitola: Sny o hadech)


Deníček Moderního fotra
Dominik Landsman (Euromedia Group, k. s., 2014)Kdo se trochu pohybuje v blogerksém světě Dominika Landsmana a jeho blog určitě zná. Kniha Deníček moderního fotra byla první vlaštovkou a dnes už má dva sourozence a to Deníček moderního fotra 2 a Deníček moderního páru aneb ženy jsou z Venuše a muži jsou debil.

Knihu jsem si koupila hlavně proto, že těmto projektům fandím a ráda podporuji české blogery. Dominikův blog jsem v té době četla a většinu příběhu s jeho synem, s kterým zůstal na mateřské, znala. V tom je možná kámen úrazu, jelikož naprosto všechno, co psal v knize jsem už znala. Nastal zde úplně stejný problém, jako jsem měla s knihou P.S., a to opakující se myšlenky, slova a velmi podobné pasáže v povídkách. Jsou to věci, kterých si nevšimnete pokud si jednou týdně přečtete jednu povídku, ale pokud knihu čtete naráz leze Vám to na nervy. Na rozdíl od knihy P.S. má Deníček moderního fotra smysl a příběhy z něj Vám skutečně něco řeknou.

Jak už jsem naznačila kniha se skládá z krátkých povídek ze života otce na mateřské dovolené. Otec zde vtipnou formou popisuje útrapy spojené s výchovou malého synka.

Kniha mě díky jejím opakujícím se pasážím nezaujala a nejednou jsem si říkala: „To už tady přece bylo.“ Paradoxně se mi líbil začátek knihy, kdy byl popisován vztah páru před narozením syna, příprava na jeho příchod, jako je výběr porodnice a porod. Druhý díl knihy číst nehodlám, ale docela přemýšlím o tom, že se pustím do Deníčku moderního páru.
Z dnešní nálože knih Vám doporučuji „Nádherná rána“, u těch jsem se pobavila a dokonce se i něco dozvěděla. Ostatní dvě knihy mě prakticky nezaujaly a nejraději bych je nikdy nečetla.Četli jste některou z výše uvedených knih? A jakou knihu byste mě a ostatním čtenářům doporučili?


Krásný zbytek večera Vám Všem,

Teress


2 komentáře:

  1. O P.S. jsem mluvila s pár lidmi a vyjádřili stejný názor, jako ty, že je lepší to nečíst jako celek, ale denně třeba jen jednu povídku. Já jsem se k ní ještě nedostala, tak nemůžu hodnotit, ale je pravda, že ten přebal se fakt povedl. Myslím, že ho navrhla Anina sestra. :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ano je to tak, byla to její sestra. Ale zas kvůli obalu si knížku asi nikdo nekupuje :-)

      Vymazat

Děkuji za komentář, určitě mě potěší :)